Nasze wybrane wina
Październik 2020

Pfüger Sauvignon Blanc Quarzit,
Niemcy

Ikona typu subskrypcji
Orzeźwiające białe i rosé

Bardzo interesująca propozycja wina ekologicznego z Palatynatu, od pionierów zrównoważonych upraw winorośli. Wino reprezentuje subtelniejszą wersję klasycznych win ze szczepu sauvignon blanc - mamy tu nieco mniej cielistości i intensywności aromatów, ale jego siłą jest niesamowita świeżość, soczystość i mineralność. Pojawiają się w nim charakterystyczne dla sauvignon blanc aromaty cytrusów, grejpfruta, limonki i agrestu, uzupełnione nutką białego pieprzu. W ustach jest wytrawne i rześkie, z wyraźnie zarysowaną mineralnością. Warto schłodzić przed podaniem do 7-10°C.

Opis regionu i producenta

Palatynat (Pfalz) jest bardzo prężnie rozwijającym się regionem winiarskim w Niemczech. Z powierzchnią upraw blisko 24 tys. ha zajmuje drugie miejsce w kraju pod kątem wielkości upraw. Jest jednym z najcieplejszych regionów w Niemczech i cechuje się bardzo dużą różnorodnością gleb, co daje duże możliwości nadania winom indywidualnych cech terroir. Ze względu na bliskość geograficzną jest w pewnym sensie przedłużeniem francuskiej Alzacji, z którą graniczy od południa. Najważniejsze szczepy w Pfalz to riesling, muller-thurgau, weissburgunder, grauburgunder i sauvignon blanc dla odmian białych oraz dornfelder i spatburgunder spośród odmian czerwonych.

Historia rodziny Pfluger zawiera w sobie blisko dwie dekady wytwarzania - pioniersko dla regionu - win ekologicznych, a właściwie obecnie również biodynamicznych (od roku 2008). Ich wina otrzymują bardzo wysokie noty (np. Sauvignon Blanc Quarzit otrzymało od Wine Enthusiast 91 pkt). Od 2011 r. niewielka część winnicy jest uprawiana wyłącznie przy pomocy koni. Wszystkie prace, które inaczej odbywały się przy wsparciu naprawdę ciężkiego sprzętu, są wykonywane na zasadzie eksperymentalnej z końmi. Gleba dzięki temu ma być mniej zagęszczona, z naturalnym nawożeniem, a wrażliwy ekosystem mniej „zakłócany”.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Sauvignon Blanc

Producent

Weingut Pfluger

Kraj

Niemcy

Region

Palatynat (Pfalz)

Rocznik

2019

Uprawa

Ekologiczna

Zawartość alkoholu

12%

Beczka

Stalowe tanki

Parowanie z jedzeniem

Świetne do dań z ryb i sałatek.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Piękna, złoto-słomkowa barwa ze szklistym refleksem.
Ikona nosa
Cytrusy, zielone owoce, agrest, grejpfrut i mokre kamienie.
Ikona ust
Lekkie i rześkie wino z wyczuwalnym owocem (agrest, zielone jabłko, limonka), niezwykle świeże i mineralne.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots