Korenika&Moškon Refošk,
Słowenia
Recenzja Sommeliera
Wino jest nietuzinkowe. Ciemne, intensywne w kolorze, niefiltrowane. Zamiast wyraźnej owocowości znajdziemy tutaj dużo ziemistości, nut tytoniowych, korzennych, grafitowych, a nawet kawowych czy zapachu ziół. W ustach potężne, mięsiste, pełne, z dość dziką taniną i napiętą kwasowością. Soczyste i smaczne, ale pamiętajmy, aby podawać je w temperaturze ok. 17°C.
Opis regionu i producenta
Słowenia jest krajem z jedynie ok. 8 ha upraw winorośli, z których produkuje się ok. 100 mln litrów wina rocznie. Początki upraw w tym kraju sięgają V wieku p.n.e. W kraju zdecydowaną przewagę ma uprawa białych winorośli, jednakże region Istria słynie z wyrazistych win czerwonych. Sam półwysep Istria podzielony jest pomiędzy trzy kraje - Chorwację (największa część), Słowenię i Włochy (malutki kawałek). Najpopularniejszą odmianą winorośli jest szczep refošk, znany również jako Refosco d'Istria. Refošk uprawiany w słoweńskiej Istrii wykazuje niezwykłą wrażliwość na subtelne różnice terroir w winnicach.
Winnica Korenika&Mośkon powstała w 1984 roku i posiada 25 ha upraw winorośli. Najstarsze nasadzenia na obszarze winnicy sięgają 1955. Winiarz, jako jeden z pierwszych w kraju, podjął się produkcji win ekologicznych i biodynamicznych. Produkcja ta jest udokumentowana certyfikatami, a same wina są bardzo wysoko oceniane przez jurorów konkursów winiarskich na całym świecie.
Charakterystyka wina
Szczep
Producent
Kraj
Region
Rocznik
Uprawa
Zawartość alkoholu
Beczka
Parowanie z jedzeniem
Idealnie komponuje się z grillowanymi warzywami i pieczonym mięsem.