Kwiecień 2021

Barbi Chianti DOCG,
Włochy

Ikona typu subskrypcji
Rześkie i charakterne czerwone

Chianti przestawiać nie trzeba – rodzi się w sercu Toskanii, powstaje głównie ze szczepu sangiovese i jest najbardziej znaną nazwą włoskiego wina. Warto jednak dodać, że sangiovese, czyli “krew Jowisza”, nie jest rdzenną odmianą regionu, a w tych winach zawsze towarzyszą mu np. canaiolo, mammolo, malvasia nera, lub odmiany międzynarodowe. To jednak lider odciska swoje piętno połyskliwego rubinu, chrupkiej taniny, bomby czerwonych owoców i dymności. Chętnie spotka się i z białym, i z czerwonym mięsem - od drobiu do jędrnej dziczyzny, a i past i wędlin się nie boi.

Opis regionu i producenta

Toskania ze stolicą we Florencji, położona jest w środkowej części Włoch nad morzem Tyrreńskim. Areał upraw wynosi ok. 86 tys. ha. Najważniejszym szczepem winorośli czerwonej jest sangiovese, natomiast białymi, znaczącymi w regionie, są vernaccia, malvasia i trebbiano. Region jest również miejscem powstawiania Supertoskanów, win najwyższej jakości, od winiarzy, którzy wolą zrezygnować z apelacji kontrolowanego pochodzenia na rzecz większej swobody w tworzeniu swoich win.

Historia winnicy Fattoria Dei Barbi historycznie sięga XVIII wieku, natomiast jej właściciele, rodzina Colombini, jest właścicielem ziemi w Montalcino już od 1352 roku. Posiadłość obejmuje ponad 350 ha upraw winorośli oraz pól uprawnych w Montalcino, Scansano i Chianti. Jako pierwsza winiarnia eksportowała Brunello, produkowane już od 1892 roku, do krajów Europy, Ameryki i Azji. Winiarnia prowadzona jest w tradycyjny sposób, z wykorzystaniem najnowszych technologii w przemyśle winiarskim.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Sangiovese

Producent

Fattoria Dei Barbi

Kraj

Włochy

Region

Toskania (Chianti DOCG)

Rocznik

2018

Uprawa

Zrównoważona

Zawartość alkoholu

13%

Beczka

Stalowe tanki

Parowanie z jedzeniem

Dobrze komponuje się z owczymi serami, białym mięsem, wieprzowiną (np. pieczone prosię) oraz stekiem T-bone.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Rubin ze szklistym refleksem.
Ikona nosa
Świeży bukiet dojrzałych czerwonych owoców i jagód.
Ikona ust
Rześko i świeżo. Doskonała harmonia pomiędzy taninami i kwasowością.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots