Kwiecień 2021

Storica Valpolicella Classico Superiore DOC,
Włochy

Ikona typu subskrypcji
Rześkie i charakterne czerwone

Wszystkie drogi włoskich winiarzy prowadzą do pięknej, antycznej, tętniącej życiem Werony, gdzie co roku odbywa się ich święto: targi „Vinitaly”. Zaś niemal wszystkie drogi z miasta prowadzą do leżącej tuż obok Valpolicella. Jak na ironię losu, wina o tej nazwie stanowią dziś zaledwie 25% powstających na jej terenie, ustępując miejsca Amarone i Ripasso, czyli „większym braciom”. Spieszmy się zatem doceniać jej wiśniową soczystość, lekko chropowatą fakturę i zadziorny, gorzkawo-owocowy finisz.

Opis regionu i producenta

Apelacja Valpolicella DOC znajduje się we włoskim regionie Veneto (pol. Wenecja Euganejska) ze stolicą w romantycznie Weronie. Region jest liderem w produkcji wina włoskiego, z bardzo długą historią upraw oraz różnorodnością win, które są tam produkowane w praktycznie każdym wydaniu. Sama apelacja Valpolicella powstała w latach 60. ubiegłego wieku i od tego czasu z roku na rok produkuje coraz bardziej jakościowe i doceniane na świecie wina, wychodzące z cienia prestiżowych Amarone della Valpolicella czy Recioto della Valpolicella (apelacje o wyższym statusie, ze względu na selekcję gron, appassimento i długie dojrzewanie w beczkach przed wypuszczeniem (Amarone).

Historia rodziny Fabiano sięga 1912 roku, kiedy to założyciel Francesco Fabiano wraz ze swoim synem zajmował się sprzedażą swoich win w Wenecji. Dzięki rozwojowi handlu w latach ‘80 i ‘90 Fabiano stał się jedną z wiodących piwnic w regionie. Obecnie, firmą zarządza czwarte pokolenie rodziny. Wina produkowane są w wydaniu premium - w ilościach nie większych niż 500 tys but.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Corvina

Producent

Cantina Fabiano

Kraj

Włochy

Region

Valpolicella Classico Superiore DOC

Rocznik

2018

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

13.5%

Beczka

12 miesięcy w botti ze slawońskiego dębu

Parowanie z jedzeniem

Doskonale smakuje z dojrzałymi serami, grillowanym lub pieczonym mięsem (czerwonym) oraz pasztetem.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Ciemna czerwień dojrzałej czereśni.
Ikona nosa
Intensywny bukiet dojrzałych jeżyn, wiśni, nuty dębowe.
Ikona ust
Mocne i wyraziste aromaty owocowe z aksamitną taniną i dobrze ułożoną kwasowością.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots