Listopad 2019

Boina Douro,
Portugalia

Ikona typu subskrypcji
Rześkie i charakterne czerwone

Boina, czyli portugalski “kaszkiet”, jest dziełem butikowego producenta, który nie wstydzi się swojej butikowości i umieszcza ją nawet w nazwie: Portugal Butique Winery. Mimo krótkiej historii samego producenta, to czerwone wytrawne wino zaskakuje dojrzałością aromatów starych krzewów lokalnych odmian charakterystycznych dla siedliska rzeki Douro. Kompozycję pełną tworzy kupaż owoców z blisko 50 odmian pochodzących nawet ze stuletnich winorośli i nierzadko szybko zanikająch odmian winogron, np. Tourigão „a.k.a oryginalny Touriga Nacional”, Gouveio-Preto, Tinta Carvalha, Alicante Bouschet, Alvarelhão. W efekcie możemy cieszyć podniebienie winem o intensywnym smaku. Wino soczyste i wyraźnie uosabiające klimat miejsca.

Opis regionu i producenta

Wino pochodzi z Doliny Douro, jednego z najbardziej popularnych regionów winiarskich północno-wschodniej Portugalii. Zasłynął głównie z Porto, czyli słodkiego wina wzmacnianego alkoholem, które podbiło światowe rynki już lata temu.

Proponowane przez nas wino wyłamuje się z tego schematu podwójnie: po pierwsze - w odróżnieniu od wielkich koncernów produkujących Porto, jest ono dziełem dwójki pasjonatów, Nuno Aguiar de Morais Vaz oraz António Olazabal Ferreira, winiarzy, którzy wystartowali swój koncept z rocznikiem 2015. Po drugie - to wino uosabia region, ale w pięknej, dojrzałej i wytrawnej postaci. Jak mówią założyciele Portugal Butique Winery: „Naszą filozofią jest wytwarzanie win, które w pełni wyrażają terroir, lokalne odmiany winogron i rocznik”.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Tinta Amarela

Producent

Portugal Butique Winery

Kraj

Portugalia

Region

Douro

Rocznik

2017

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

14%

Beczka

12 miesięcy w dwuletnim dębie francuskim (5% wina)

Parowanie z jedzeniem

Świetne z pastą lub mięsem, szczególnie baraniną, cielęciną i wołowiną. Najlepsze degustowane w miłym towarzystwie przy grillu.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Bardzo ciemne, o kolorze czarnej wiśni, z fioletowymi refleksami.
Ikona nosa
Czarna wiśnia, czarna porzeczka, likier wiśniowy, świeże naleśniki, czekolada, trochę pieprzu, nutka dębu i wanilii.
Ikona ust
Przyjemna kwasowość i przebijający się owoc maliny, śliwki, jeżyny z dodatkiem lukrecji. Pełne, świeże i soczyste świetnie może nadać się do mięs lub na chwilę dłuższego dojrzewania w piwniczce

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots