Pago Casa Gran Falcata Crianza,
Hiszpania
Recenzja Sommeliera
Falcata by Pago Casa Gran Crianza to piękne, głębokie w kolorze wino z Valencii. Zrobione w sposób organiczny, o intensywnej barwie, typowej dla win ze wschodu Hiszpanii. W aromacie dosyć intensywne, poczujemy nuty słodkich przypraw, lukrecji, wanilii, a także kakao. Wyczuwalne zapachy beczkowe przeplatają się z nutami owocowymi – czerwoną porzeczką, truskawką, czerwonymi śliwkami. Wino z czasem się otwiera, uwydatniając fantastycznie rozwijające się aromaty dojrzałych owoców, przeradzających się powoli w nalewkowe. Wino w smaku jest soczyste, dosyć gładka tanina pięknie spina podniebienie, ale nie jest w żadnym momencie nachalna. Kwasowość na dobrym poziomie, ładnie zaznaczona, bez żadnej przesady. Wino po dojrzewaniu w beczce, leżakowało w betonowych zbiornikach, co nadało mu delikatnej sprężystości. Warto je przelać do karafki na pół godziny przed podaniem.
Opis regionu i producenta
Walencja jest to prowincja położona w centrum słonecznego wschodniego wybrzeża Hiszpanii. Znana z pomarańczy i paelli, utrzymuje się głównie dzięki rolnictwu i turystyce. Najlepsze wina regionu powstają na obszarach położonych nieco dalej od wybrzeża, gdzie klimat z gorącego, śródziemnomorskiego, przekształca się w kontynentalny. Winnice często położone są na wysokościach 600-900 m n.p.m, aby zapewnić niższe temperatury i większe różnice dzień-noc wpływające na równomierne i długotrwałe dojrzewanie gron. Najbardziej popularnymi w regionie szczepami są bobal, monastrell, syrah, alicante bouschet (szczepy czerwone) oraz macabeo, moscatel, chardonnay, meresquera (szczepy białe).
Historia winiarni Pago Casa Gran sięga “zaledwie” 300 lat. Uprawy znajdują się na wysokości 530 m n.p.m., głównie na glebach piaszczystych zmieszanych z gliną. Całość upraw pokrywa obszar ok. 100 ha i jest prowadzona w pełni ekologicznie. Winiarze uważają siebie za rzemieślników, którzy dbają o każdy najmniejszy detal w procesie tworzenia wina, od upraw winorośli poprzez winifikację aż do etapu butelkowania wina. Dzięki temu ich wina otrzymują bardzo wysokie oceny na konkursach i festiwalach winiarskich oraz uznanie wśród konsumentów.