Grudzień 2019

Morning Fog Chardonnay,
USA

Ikona typu subskrypcji
Orzeźwiające białe i rosé

Morning Fog Chardonnay 2017 to ekspresyjne, ale jednocześnie zbalansowane wino z Doliny Livermore, stworzone z domieszką szczepu Gewurztraminer.  W przeciwieństwie do niektórych kalifornijskich chardonnay, nie jest przeciążone dębową beczką, która w tym przypadku jest dobrze wkomponowana w aromaty owocowe. Wino zachowało równowagę między jasną kwasowością, a subtelnymi nutami ziołowymi, co pozwala zabłysnąć aromatom owoców.

Opis regionu i producenta

USA to czwarty na świecie największy producent wina, w którym wino produkuje się praktycznie w każdym stanie. Zróżnicowany klimat i gleby umożliwiają produkcję win każdego typu, od spokojnych, przez musujące, słodkie aż po wzmacniane. W USA nie mamy typowej klasyfikacji jakościowej, jak np. we Włoszech czy Francji. Wyznaczone są natomiast 242 obszary do uprawy winorośli (AVA - American Viticultural Area), spośród których aż 139 mieści się w Kalifornii. Wino pojawiło się w tym regionie, odpowiadającym za niemalże 90% produkcji kraju, za sprawą misji katolickich, które rozpoczęły produkcję wina mszalnego.

Wente Vineyards to najdłuższej nieprzerwanie prowadzona rodzinna winnica w Stanach Zjednoczonych, której początki sięgają 1883 roku. Chardonnay “z porannej mgły” (ang. morning fog) nazwę swoją czerpie z nadmorskiej mgły wypychanej przez strumienie wiatru z Pacyfiku do zatoki San Francisco i kierowanej w głąb lądu dzięki unikalnej orientacji ze wschodu na zachód doliny Livermore.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Chardonnay

Producent

Wente Vineyards

Kraj

USA

Region

San Francisco Bay

Rocznik

2017

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

13.5%

Beczka

5 miesięcy na osadzie drożdżowym z comiesięcznym batonnage (mieszanie osadu z drożdży z winem)

Parowanie z jedzeniem

Sery, dania z drobiem w sosach śmietanowych, mięso, ryby i warzywa z grilla, pieczony kurczak, sałatki, makarony z owocami morza.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Blady cytrynowy kolor.
Ikona nosa
Tropikalne owoce, ananas, brzoskwinia, czerwone jabłko, skórka cytrynowa, wanilia, skórka chleba.
Ikona ust
Lekka kwasowość, przyjemnie kremowa struktura i smak dojrzałych owoców otulonych dębem i wanilią.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots