Grudzień 2019

Graševina,
Chorwacja

Ikona typu subskrypcji
Orzeźwiające białe i rosé

Graševina od rodziny Buhač to wino lekkie, rześkie i przyjemnie kwasowe. Jej twórca znany jest z produkcji win w dobrej relacji jakości do ceny, co obecnie zdarza się nieczęsto na rynku chorwackim. W efekcie możemy cieszyć się doskonałym winem o dużym faktorze pijalności, ale bez zbędnej ekstrawagancji. Zharmonizowane smaki i aromaty świeżych owoców (jabłka, gruszki, cytrusy, ananas) z lekką nutą mineralną na finiszu powodują, że mamy do czynienia z naprawdę ciekawym do wypróbowania okazem. Plusem jest też elegancka i estetyczna etykieta, która będzie się dobrze prezentowała w każdych warunkach.

Opis regionu i producenta

Produkcja win w chorwackim regionie Ilok istnieje, jak wskazują odkrycia archeologiczne, już od czasów cesarstwa rzymskiego. Ten najbardziej wysunięty na wschód obszar kraju leżący na granicy z Serbią charakteryzuje się klimatem kontynentalnym o wielu słonecznych, zaś mało ulewnych dniach. Chłodne zimy i wiosny, upalne lata i umiarkowane jesienie, stałe lekkie bryzy i idealna wysokość nad poziomem morza dają lokalnym winemakerom duże możliwości w doborze uprawianych winorośli, choć obecnie najbardziej charakterystyczna odmiana regionu to Graševina (Welschriesling), która powoli zajmuje miejsce Traminaca (Traminera) wiodącego w regionie w przeszłości.

Winnica Buhač została założona w 1998 r. i jest obecnie prowadzona przez ojca (Ivan) oraz syna (Domagoj), którym przyświeca zasada produkcji dobrych i dostępnych win.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Graševina

Producent

Ivan Buhač

Kraj

Chorwacja

Region

Ilok, Żupania vukowarsko-srijemska

Rocznik

2018

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

11.5%

Beczka

Brak

Parowanie z jedzeniem

Owoce morza (małże, kraby), ryby, risotto z kalmarami.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Jasny, bladożółty kolor.
Ikona nosa
Białe kwiaty, zioła, cytrusy, ananas, jabłka, gruszki oraz skórka ogórka.
Ikona ust
Przyjemna kwasowość, lekko słone akcenty, cytrusowy posmak i mineralny finisz.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots