Styczeń 2020

Cardanera Carignano del Sulcis,
Włochy

Ikona typu subskrypcji
Gładkie i owocowe czerwone

Wino stworzone na bazie pochodzącego z Francji szczepu Carignano, uprawianego na włoskiej wyspie Sardynia, dało ciekawy miks specyfiki winogron (dużo garbników, czerwony owoc, przyprawy) z lokalnym terroir. W przypadku Carignano Cardanera lokalne uwarunkowanie przyczyniło się do stworzenia wina intensywnego, pachnącego ziołami śródziemnomorskimi, ale jednocześnie świeżego i dobrze zbalansowanego. Dojrzałe owoce leśne, a w tle nuty ziół przywołują na myśl urokliwy krajobraz Sardynii, a pod jakością podpisuje się jeden z najbardziej renomowanych producentów z wyspy (Argiolas).

Opis regionu i producenta

Sardynia jest jednym z najmniejszych (15 w kolejności, gdyż trudno konkurować z takimi potęgami jak Wenecja Euganejska, Toskania czy Piemont), ale jednocześnie najbardziej osobliwych i najszybciej rozwijających się regionów winiarskich we Włoszech. Odrębna kulturowo od pozostałej części kraju (język, historia, tradycje) produkuje wina na bazie mniej popularnych w części kontynentalnej odmian, niejednokrotnie pochodzenia hiszpańskiego, a nie włoskiego. Powstaje tutaj niemal tyle samo win białych (46%), co czerwonych i różowych (54%).

Położona na północ od Cagliari (stolica wyspy) winnica Argiolas (pow. 200 ha, produkcja roczna 100 tys. butelek) uważana jest za wiodącą i najbardziej znaczącą na wyspie. Założona została pod koniec lat 30.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Carignano

Producent

Argiolas SPA

Kraj

Włochy

Region

Sardynia, Carignano del Sulcis DOC

Rocznik

2018

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

14.5%

Beczka

Brak

Parowanie z jedzeniem

Dania z cięższego drobiu (indyk, kaczka), pieczona wieprzowina, lasagne. W przypadku tego wina naturalne ziołowe aromaty można wykorzystać dodając zioła także do potraw (np. suszone zioła, cynamon, anyż, kminek). Dzięki temu wino delikatnie podkreśli aromat przypraw i zbalansuje kompozycję.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Ciemny rubinowy kolor.
Ikona nosa
Czerwone owoce (porzeczka, wiśnie), imbir, przyprawy śródziemnomorskie.
Ikona ust
Świeże i rześkie, okrągłe i miękkie taniny, delikatnie ziołowo-pikantny finisz.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots