Marzec 2020

Ghiomo Inprimis Arneis,
Włochy

Ikona typu subskrypcji
Orzeźwiające białe i rosé

Ten piękny Arneis pochodzi z regionu Langhe w Piemoncie. Wino dojrzewa w butelkach ze stali nierdzewnej przed butelkowaniem, co sprawia, że zachowuje wspaniałe aromaty świeżej brzoskwini, gruszki, zielonego jabłka i skórki cytryny. Dodatkowo wyczujemy w nim nuty dzikich ziół i mokrych kamieni. Wino jest średniej budowy, o żywej kwasowości i długim, orzeźwiającym finiszu. Będzie dobrze smakować do makaronu z owocami morza, ze świeżymi, grillowanymi rybami, do sałat z pieczonym kurczakiem i nie tylko!

Opis regionu i producenta

Piemont, obok Toskanii, to największy włoski region winiarski. Produkcja win piemonckich koncentruje się na trzech obszarach: Monferato (wokół Asti), Alessandria (wokół Alba) i Langhe. Nazwa regionu znaczy dosłownie “u stóp gór” - prawie wszystkie winnice leżą na zboczach, co czyni pracę w winnicy wyjątkowo trudną. Klimat jest bardzo zróżnicowany, z dużymi wahaniami temperatur - śnieżnymi zimami i suchymi latami. Najpopularniejszymi uprawianymi szczepami są Dolcetto, Barbera oraz słynne Nebbiolo.

Giuseppino Anfossi reprezentuje położoną 3 km na północ od Alby winnicę Ghiomo. Posiadłość powstała w 1800 r. i początkowo stanowiła klasztor, który później został przebudowany na potrzeby winnicy. Anfossi jest modernistą w świecie wina. Ograniczona wydajność plonów czy spontaniczna fermentacja to cechy win winiarza i elementy, które odpowiadają za ich sukces.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Arneis

Producent

Ghiomo

Kraj

Włochy

Region

Piemont, Langhe

Rocznik

2018

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

13%

Beczka

Brak

Parowanie z jedzeniem

Doskonały jako aperitif, świetny do świeżych i słonych ryb, skorupiaków oraz marynowanych warzyw i mięs.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Blady słomiany kolor z zielonymi refleksami.
Ikona nosa
Żółte owoce (brzoskwinie, melon), białe kwiaty, liście pomidora, zioła, migdały.
Ikona ust
Skórka brzoskwini, oleiste, dobrze wkomponowana kwasowość, długi finisz.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots