GostArt Brut,
Polska
Recenzja Sommeliera
Wino GostArt z lubuskiej winnicy Gostchorze bardzo szybko zostało zauważone i docenione przez krytyków oraz sommelierów. Z impetem wskoczyło do czołówki win musujących w Polsce. Produkowane jest metodą tradycyjną, tą samą, której używa się do produkcji szampanów. Dzięki temu najlepsze praktyk winiarstwa francuskiego dopełniają polskie walory klimatyczno-przyrodnicze. W winie wyczuwamy mnóstwo słodkich owoców takich jak brzoskwinia, melon i morela. Całość równoważy orzeźwiająca kwasowość zielonego jabłka, połączona z długim, intensywnym finiszem. Jest to prawdziwy król win musujących z okolic Zielonej Góry!
Opis regionu i producenta
Już w XIX wieku w samej Zielonej Górze i okolicach istniało ponad 220 lokalnych winnic, ale prawdziwy renesans lokalnego rynku winiarskiego nastał dopiero 15-20 lat temu. Okolice Zielonej Góry posiadają unikalny mikroklimat, dzięki któremu winorośle uzyskują pełną dojrzałość owoców. Gleba, na której rosną, składa się z piaszczystej gliny ogrzewanej ciepłymi strumieniami wiatru znad łąk nadodrzańskich. Czynniki klimatyczne pomagają w produkcji wina o bogatym wachlarzu aromatów kwiatowych i mineralnych.
Obecnie winnice w Gostchorzu zajmują ponad 15 ha i uprawia się na nich 5 odmian winorośli. m.in. riesling, pinot blanc czy pinot gris. Produkuje się tam wyłącznie wino musujące, którego pierwsze butelki ujrzały światło dzienne w 2014 roku. Twórca wina, Guillaume Dubois jest jednym z pierwszych polskich producentów wina musującego. Posiada korzenie zarówno polskie, jak i francuskie. W Szampani ukończył specjalistyczne szkoły winiarskie i od 10 lat zajmuje się produkcją wina w Polsce.
Charakterystyka wina
Szczep
Producent
Kraj
Region
Rocznik
Uprawa
Zawartość alkoholu
Beczka
Parowanie z jedzeniem
Świetne jako aperitif, sprawdzi się również do tapasów, desek wędlin i serów, dań azjatyckich.