Lipiec 2020

Chan de Rosas Clasico Albarino,
Hiszpania

Ikona typu subskrypcji
Orzeźwiające białe i rosé

Chan de Rosas Albariño Classico to przykład wina idealnego na słoneczne lato. Niezwykle świeże, mineralne, z zaskakującą kwasowością, którą chcemy, aby trwała na ustach. Wino zaskakuje swoją strukturą i paletą smaków (słone cytrusy, białe kwiaty, żółte owoce, np. brzoskwinie czy pomelo). Albariño to zdecydowanie najpopularniejsze białe wino z Półwyspu Iberyjskiego, o którym warto pamiętać. Najlepiej degustować w temperaturze 8-10°C.

Opis regionu i producenta

Rías Baixas jest to apelacja w zachodnim regionie Hiszpanii - Galicji, gdzie prym wiedzie biała odmiana winorośli - albariño (znana również jako portugalskie alvarinho). Ponad 90% nasadzeń na tym obszarze stanowi właśnie ten szczep, czyniąc go pionierem wśród białych odmian. Granitowe gleby i atlantycki klimat tworzą świetne warunki do produkcji kruchych i świeżych win. Wina z Rías Baixas nadają się do picia za młodu, ale znajdziemy i takie, które z wiekiem mogą rozwinąć złożoną strukturę krzemianowo-naftową.

Chan de Rosas należy do grupy Premium Fincas, która posiada winnice w północnej części Hiszpanii (m.in. w Katalonii, Ruedzie czy Galicji) już od 1886 roku. Jest to blisko 300 małych winnic o unikatowym terroir, klimacie, odmianach i winemakerach. Winnica “Różany ogród” znajduje się w sercu Doliny Salnés, czyli miejsca narodzenia szczepu albariño w Galicji. Wpływ na unikatową jakość win ma rzeka Arousa i atlantycki klimat. Wśród białych win znajdziemy zarówno podstawowe, jak i te bogate, dojrzewające w beczkach przykłady.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Albariño

Producent

Chan de Rosas

Kraj

Hiszpania

Region

Rías Baixas

Rocznik

2017

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

13%

Beczka

min. 3 miesięcy w kadzi ze stali nierdzewnej

Parowanie z jedzeniem

Idealny jako aperitif oraz do potraw z owocami morza czy dań wegetariańskich.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Blady żółty kolor z zielonymi refleksami.
Ikona nosa
Białe kwiaty, żółte owoce (morela, brzoskwinia, pomelo), ananas, słona cytryna
Ikona ust
Kwintesencja rześkości i kwasowości, owoce egzotyczne

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots