Sierpień 2020

Lambuena Rosado,
Hiszpania

Ikona typu subskrypcji
Orzeźwiające białe i rosé

Lambuena Rosado jest to intensywne, różowe wino pochodzące z północnej prowincji hiszpańskiej Ribery del Duero - Burgos. Wino zostało wyprodukowane metodą “saignée” (pol. “krwawienie”) polegającą na odsączeniu części różowego soku z moszczu na bazie czerwonych gron tempranillo. Taki zabieg gwarantuje intensywność wina czerwonego,
a jednocześnie lekkość i rześkość wina różowego powstających w jednym procesie.
4 miesiące na osadzie z naturalnych drożdży oraz późniejsze codzienne mieszanie wina z osadem daje nam wino pełne, dobrze ustrukturyzowane i bogate w aromaty czerwonych owoców (truskawki, wiśnie). Wino pozostaje w ustach na długo, cieszy soczystym smakiem owoców i nutami kwiatów (fiołek, kwiat wiśni) z przyjemną i orzeźwiającą goryczką na finiszu. Koniecznie schłodzić do temperatury 10-12°C.

Opis regionu i producenta

Ribera del Duero jest to region leżący w Kastylii, w którym niezwykłą wagę przywiązuje się do starych winnic. Dawniej winorośl sadzono tu w miejscach trudno dostępnych dla ludzi, na glebach mało urodzajnych. Winorośl poszukując pożywienia zakorzeniła się bardzo głęboko odnajdując kwarc, płyty wapienne i glinę. Taka historia oraz podłoże pozwalają uzyskać wina o niezwykłej intensywności aromatów, aczkolwiek potencjał win z RIbery del Duero został odkryty dopiero w latach 80-tych. O dziwo do tego czasu działały tam głównie spółdzielnie z masowa produkcją wina. Dobry drenaż gleb pozwala na produkcję win niezwykle intensywnych, stąd większość produkcji to wina czerwone, ze szczególnym upodobaniem szczepu tempranillo.

Rodzina Lambuena rozpoczęła przygodę z winem w roku 1989. Początkowo produkowali ok. 100 tys. butelek rocznie, a grona pochodziły z niewielkiej, starej winnicy własnej uzupełnionej zbiorami od zaprzyjaźnionych sąsiadów. Obecnie roczne zbiory wynoszą ponad 500 tysięcy kg winogron, a wina dojrzewają w ponad 500 beczkach typu ”barrique” z dębu amerykańskiego i francuskiego, które są wymieniane co 4 lata. Rodzina Lambuena jest niezwykle dumna z produkowanych win i pragnie dzielić się nimi ze wszystkimi miłośnikami wina.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Tempranillo

Producent

Bodegas Lambuena

Kraj

Hiszpania

Region

Ribera del Duero

Rocznik

2018

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

14.5%

Beczka

4 miesiące na osadzie

Parowanie z jedzeniem

Idealne z owocami morza, a szczególnie z ośmiornicą. Dobre do dań kuchni azjatyckiej
i indyjskiej. Sprawdzi się również jako aperitif.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Intensywny różowy kolor.
Ikona nosa
Świeże czerwone owoce (truskawki, maliny, wiśnie), delikatna landrynka, morela, cytrusy uzupełnione nutami kwiatowymi (fiołek, kwiat wiśni).
Ikona ust
Czerwone, soczyste wiśnie i truskawki, morele oraz cytrusy. Wino o wysokiej kwasowości, z owocowym finiszem i nutą goryczki.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots