Nasze wybrane wina
Październik 2020

Fratelli Giuliari Nogare Secche Soave,
Włochy

Ikona typu subskrypcji
Orzeźwiające białe i rosé

Wino pochodzi z jednej z bardziej rozpoznawalnych apelacji w Veneto - Soave DOC - w wersji z “bâtonnage”, polegającym na mieszaniu osadu z drożdży z winem podczas procesu winifikacji. W efekcie mamy do czynienia z pełnym i intensywnym wydaniem szczepu garganega. W winie odkryjemy bogactwo cytrusów i dojrzałych żółtych owoców z dodatkiem miodu. Fermentacja w kadziach zajmuje aż 100 dni, co nadaje winu gęstości i struktury. Koniecznie schłodzić przed podaniem do 10-12°C.

Opis regionu i producenta

Veneto, ze stolicą w Wenecji to północny region Włoch. Ilość produkowanego tam wina jest najwyższa spośród wszystkich winiarskich regionów Włoch. Niestety, nierzadko za tym idzie gorsza jakość wina (wina stołowe lub regionalne), szczególnie wśród popularnych niedrogich pinot grigio czy prosecco. Znajdziemy tam jednak też wina bardzo wysokiej klasy, apelacyjne, takie jak Amarone della Valpolicella DOCG czy Soave DOC. W samym Soave szczególną popularnością cieszy się produkcja win białych o średniej budowie, w których dominują nuty kwiatowe, ziołowe i owocowe (na przykład skórka pomarańczy czy melon). Najlepszymi przedstawicielami apelacji są wina pochodzące z historycznego centrum apelacji, tzw. Soave Classico. Są one zazwyczaj oparte w całości na szczepie garganega, a ich potencjał starzenia określany jest na kilka lat.

Założona w 1982 roku winnica Fratelli Giuliari jest jedną z najważniejszych winnic w Illasi, w prowincji Werona. Wina tego producenta charakteryzują się świetną harmonią pomiędzy poziomem słodyczy, kwasowości i alkoholu. Podnosi to finalną jakość produktu, dając wino bogate w aromaty i z potencjałem do starzenia. Wśród win z tej winnicy znajdziemy takie apelacje jak Soave DOC czy Amarone della Valpolicella DOCG.

Zdjęcie butelki wina

Charakterystyka wina

Szczep

Garganega

Producent

Fratelli Giuliari

Kraj

Włochy

Region

Wenecja Euganejska, Soave DOC

Rocznik

2019

Uprawa

Konwencjonalna

Zawartość alkoholu

13%

Beczka

Batonnage

Parowanie z jedzeniem

Wino dobrze nadaje się zarówno jako aperitif, jak i do lekkich przystawek, zup, dań z białych ryb i owoców morza.

Alkohol
Kompleksowość
Owocowość
Kwasowość
Słodycz
Rześkość

Opis degustacyjny

Ikona oczu
Jasnożółta barwa.
Ikona nosa
Żółte owoce, cytrusy, kwiat pomarańczy, migdały i mleko z miodem.
Ikona ust
Miękkie i bogate wino, ze zrównoważoną kwasowością i wyraźnie zaznaczoną nutą mineralną.

Brzmi dobrze?

Zacznij co miesiąc otrzymywać starannie wyselekcjonowane dla Ciebie wina prosto pod Twoje drzwi.

Dots